  3. DCAP-500PSIG-D
Part Number: DCAP-500PSIG-D
Ralston DCAP Pressure Test Pump with Digital Gauge
650 psi pneumatic hand pump, 500 psi gauge (0.25% full scale), 3ft hose, process connection
  • Hand Pump: DCAP Pneumatic Hand Pump
  • Pressure Reference: LC10 pressure gauge, -15 to 500 psi / -100 kPa to 3.5 MPa, 1/4" Male NPT bottom connection
  • Reference Connection: 1/4" female NPT x female Quick-test, no check-valve, S.S.
  • Process Connection: 1/4" male NPT x male Quick-test, no check-valve, S.S.
  • Hose: Quick-test 6900 psi hose, S.S. hose ends, 3 ft (92 cm) long